Hoppa till sidans innehåll

Spelschema och resultat våren 2018


Lag       

Div 1

Datum

Resultat

Omgång 1

9/1 2018

 

Mota - Stora Enso

 

0-5

Eltel/Konsum - Team Ultra Cobra

 

1-4

Omgång 2

16/1 2018

 

Stora Enso - Team Ultra Cobra

 

2-3

Eltel/Konsum - Mota

 

3-2

Omgång 3

23/1 2018

 

Eltel/Konsum - Stora Enso

 

 2-3

Team Ultra Cobra - Mota

 

 4-1

Omgång 4

30/1 2018

 

Stora Enso - Mota

 

 5-0

Team Ultra Cobra - Eltel/Konsum

 

 5-0

Omgång 5

6/2 2018

 

Team Ultra Cobra - Stora Enso

 

 2-3

Mota - Eltel/Konsum

 

 2-3

Omgång 6

13/2 2018

 

Stora Enso - Eltel/Konsum

 

 2-3

Mota - Team Ultra Cobra

 

 1-4

 

 

 

Div 2

Datum

Resultat

Omgång 1 (Nätrullarna står över)

9/1 2018

 

BT Kanon - Råtorpstrion

 

 4-1

Brunskog - Stamford

 

 3-2

Omgång 2 (Brunskog står över)

16/1 2018

 

Råtorpstrion - Nätrullarna

 

 5-0

Stamford - BT Kanon

 

 1-4

Omgång 3 (BT Kanon står över)

23/1 2018

 

Stamford - Råtorpstrion

 

 4-1

Nätrullarna - Brunskog

 

 1-4

Om 4 (Stamford står över)

30/1 2018

 

Råtorpstrion - Brunskog

 

 4-1

BT Kanon - Nätrullarna

 

 5-0

Omgång 5 (Råtorps står över)

6/2 2018

 

Brunskog - BT Kanon

 

 4-1

Stamford - Nätrullarna

 

 4-1

Omgång 6 (Nätrullarna står över)

6/2 2018

 

Råtorpstrion - BT Kanon

 

 1-4

Stamford - Brunskog

 

 2-3

Omgång 7 (Brunskog står över)

13/2 2018

 

Nätrullarna - Råtorpstrion

 

 0-5

BT Kanon - Stamford

 

 2-3

Omgång 8 (BT Kanon står över)

13/2 2018

 

Råtorpstrion - Stamford

 

 3-2

Brunskog - Nätrullarna

 

 4-1

Omgång 9 (Stamford står över)

20/2 2018

 

Brunskog - Råtorpstrion

 

 2-3

Nätrullarna - BT Kanon

 

 0-5

Omgång 10 (Råtorps står över)

20/2 2018

 

BT Kanon - Brunskog

 

 3-2

Nätrullarna - Stamford

 

 1-4


Singel

Observera att dessa startar ca 19:00 efter lagmatcherna

Div 1

30/1 2018

Resultat

Omgång 1

 

 

Gunnar Nilsson - Anders Bloom

 

 0-3

Peder Karlsson – Leif Persson

 

 3-2

Omgång 2

 

 

Gunnar Nilsson – Leif Persson

 

 2-3

Peder Karlsson – Anders Bloom

  

 3-0

 

 

 

Speldag

20/2 2018

Resultat 

Omgång 3

 

 

Gunnar Nilsson – Peder Karlsson

 

 3-0

Leif Persson – Anders Bloom

 

 3-2

Omgång 4

 

 

Anders Bloom – Gunnar Nilsson

 

 1-3

Leif Persson – Peder Karlsson

 

 1-3

Speldag

6/3 2018

 

Omgång 5

 

 

Anders Bloom – Peder Karlsson

 

 0-3 

Leif Persson – Gunnar Nilsson

 

 3-0

Omgång 6

 

 

Peder Karlsson – Gunnar Nilsson

 

 3-1

Anders Bloom – Leif Persson

 

 2-3 

Div 2

 

Resultat

Speldag 1

30/1 2018

 

Gabriel Eriksson – Jörgen Katz

 

 3-1

Gabriel Eriksson - Per-Åke Nyström

 

 1-3

Per-Åke Nyström – Jörgen Katz

 

 3-0

Speldag 2

6/3 2018

 

Jörgen Katz – Gabriel Eriksson

 

 0-3

Per-Åke Nyström – Gabriel Eriksson

 

3-0 

Jörgen Katz – Per-Åke Nyström

 

1-3 

 

Finalspel 6/3

Finaler Lag

 

 

Team Ultra Cobra - Stora Enso

Div 1 

 3-2

BT Kanon - Råtorpstrion

Div 2

 4-1 

 

Finaler Singel

 

 

Leif Persson - Peder Karlsson

Div 1 

3-2 

Per-Åke Nyström - Gabriel Eriksson

Div 2

3-0


Vi på Karlstad Korpföring hyllar vinnarna i under säsongen 2017-2018 och hoppas att alla kommer tillbaka nästa år med friska viljor till en ny spännande säsong!

Uppdaterad: 27 AUG 2018 21:28 Skribent: Wictor Gullström
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Korpförening Karlstad - Korpen
Idrottens Hus, Box 10
65102 Karlstad

Besöksadress:
Idrottens Hus, Industrigatan 1
65221 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0104764790
Fax: 0104764792
E-post: This is a mailto link

Se all info