Tjejidrott på Våxnäs, 13-16 år Lördagar från v 10 17.00-18.30
Korpen Karlstad och Tillsammans i Karlstad startade upp tjejidrott för tjejer 13-16 år hösten 2021. Nu satsar vi vidare på 2022.
Syftet med aktiviteten är att skapa gemenskap och rörelseglädje för tjejer med i första hand utländsk bakgrund. Vi testar olika idrotter, dansar TikTok-danser, roligare lekar och aktiverar oss på det sätt som gruppen tycker är kul! Ledarna är tre yngre tjejer med olika bakgrund som ser fram emot att ha riktigt roligt tillsammans med er varje lördagskväll. Följ oss gärna på instagram: LAGET_karlstad
Aktiviteten hålls i Västerstrands gymnastiksal lördagar 17.00-18.30. Områden är lugnt och tryggt. (OBS - inställt pass 19 mars!)
Anmälan sker via Korpens bokningssystem: https://korpenkarlstad.zoezi.se/.Skapa först ett konto, sedan väljer du ett medlemskap för barn 0-20 år för 125 kr, som under 2022 sponsras genom samarbeten, vilket inneböär att år 2022 är helt kostnadsfritt.
Medlemskapet är obligatoriskt för alla som är aktiva i vår förening och gäller ett helt år och försäkrar dig under våra aktiviteter. Välkommen att delta på lördagskvällarna som medlem utan kostnad.
För mer info maila till